Cel kursu:
Po pierwsze, kurs ten ma na celu zapewnienie głębszego teoretycznego wglądu w ekonomiczne efekty zewnętrzne, takie jak globalne ocieplenie. Przedstawiono kilka klasycznych instrumentów ekonomicznych, takich jak podatki Pigoveana, programy limitów i handlu, dotacje i mandaty. Omawiana teoria ma szerokie zastosowanie, w tym w dziedzinie finansów publicznych i polityki publicznej.
Po drugie, kurs ten zawiera przegląd ekonomii nowych potencjalnych technologii dekarbonizacji, takich jak wodór, pompy ciepła, samochody elektryczne i gaz jako paliwo przejściowe.
Po trzecie, omówione zostaną najnowsze osiągnięcia w zakresie dekarbonizacji.
Na potrzeby tego kursu lokalni instruktorzy pod kierownictwem profesora Silvestra van Kotena opracowali lokalne studia przypadków i przykłady, aby zwiększyć zaangażowanie i naukę. Uczestnicy będą mogli odnieść koncepcje i teorie ekonomiczne do własnych doświadczeń i praktycznego funkcjonowania systemów energetycznych w lokalnej gospodarce.
Kurs jest prowadzony w języku angielskim, co daje możliwość wzmocnienia umiejętności komunikacyjnych i przygotowania się do przyszłej współpracy międzynarodowej.
Główny instruktor: Profesor Silvester Van Koten, Ph.D.; profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie Jana Evangelisty Purkyně i pracownik naukowy CERGE-EI.
Lokalna instruktorka: prof. Małgorzata Burchard-Dziubińska
Szczegóły dotyczące kursu
- Punkty ECTS: 3 punkty ECTS (mogą być wymienione na zaliczenie wykładu do wyboru)
- Czas trwania kursu: 3 marca – 11 kwietnia 2025 r.
- Wykłady online:
- Wtorki, 11:30 – 13:00 CET/CEST
- Czwartki, 11:30 – 12:15 CET/CEST
- Warsztaty z lokalnym instruktorem w Kampusie EkSoc: Czwartki, 12:15 - 13:00 CET/CEST
- Limit uczestników: 25
- Język wykładowy: Angielski
- Egzamin końcowy: 17 kwietnia 2025 11:30 – 13:00 CEST
- Egzamin poprawkowy: 25 kwietnia 2025 11:30 – 13:00 CEST
Zgłoszenie na kurs
Formularz zgłoszeniowy
Termin nadsyłania zgłoszeń: 21 lutego 2025 r.