• KATEDRA
  • AKTUALNOŚCI
  • Oddział Łódzki PTG zaprasza na prelekcję dr. T. Figlusa pt. „Wiejska przeszłość dużego miasta, czyli ślady dawnych wsi we współczesnych granicach Łodzi”

Oddział Łódzki PTG zaprasza na prelekcję dr. T. Figlusa pt. „Wiejska przeszłość dużego miasta, czyli ślady dawnych wsi we współczesnych granicach Łodzi”

Miejsce wydarzenia: Narutowicza 88, 90-139 Łódź
Czas: 19 grudnia 2024 (czwartek) 17:00 - 20:00

Oddział Łódzki PTG zaprasza na prelekcję dr T. Figlusa „Wiejska przeszłość dużego miasta, czyli ślady dawnych wsi we współczesnych granicach Łodzi”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 grudnia 2024 r. o godz. 17.00. Można przyłączyć się online za pomocą aplikacji Microsoft Teams lub wziąć udział „na żywo” na Wydziale Nauk Geograficznych w sali 107N, ul. Narutowicza 88, I piętro.

Link do spotkania

Wiejska przeszłość dużego miasta, czyli ślady dawnych wsi we współczesnych granicach Łodzi.


Rozwój osadnictwa na współczesnym obszarze Łodzi był długotrwały i obejmował wiele etapów historycznych o odmiennej specyfice. Miasto wywodzi się z dawnej wsi, na gruntach której w okresie średniowiecza lokowano miasto wraz z przynależnymi do niego rozłogami. Przez stulecia, aż do XIX wieku, miasteczko pozostawało w swoistym uśpieniu. W tym czasie, w najbliższej okolicy Łodzi powstawały i zanikały liczne osady, które w wyniku rozwoju urbanistycznego uległy stopniowo zanikowi jako odrębne miejscowości i były włączane w granice miasta.

Łódź w swych dzisiejszych granicach obejmuje przeszło 200 jednostek urbanistycznych o zróżnicowanej genezie, z czego zdecydowana większość wykształciła się na bazie dawnych osad o charakterze wiejskim (w tym także kolonii, osad młyńskich, hutniczych czy budniczych). Powstawały one w różnych okolicznościach politycznych, cechowały się zróżnicowanym statusem prawno–własnościowym czy strukturą społeczno–agrarną. W referacie zaprezentowany zostanie proces rozwoju wiejskiej sieci osadniczej w dzisiejszych granicach miasta w kontekście wielu uwarunkowań. Kluczowym aspektem będzie omówienie układów przestrzennych i ich zmienności w świetle archiwalnych planów i map topograficznych oraz analiza obecnych pozostałości po dawnych wsiach w krajobrazie kulturowym miasta.

Prelegent

Dr Tomasz Figlus - absolwent studiów geograficznych i historycznych, po uzyskaniu stopnia naukowego doktora w 2013 r. adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, pracownik Katedry Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych. W latach 2014–2023 wiceprzewodniczący, a od roku 2024 przewodniczący Komisji Geografii Politycznej i Historycznej PTG, ponadto od 2019 r. pełnił funkcję sekretarza, a w latach 2021–2024 przewodniczącego Oddziału Łódzkiego PTG. Dorobek naukowy dr. Figlusa, obejmujący kilkadziesiąt publikacji i referatów konferencyjnych dotyczy w głównej mierze problematyki rozwoju struktur przestrzennych osadnictwa oraz dziedzictwa kulturowego w ujęciu geograficzno–historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem genezy i przemian układów przestrzennych wsi i miast. Od 2008 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne na UŁ, głównie dla studentów kierunku geografia i gospodarka przestrzenna. Wypromował 20 magistrów, był też promotorem pomocniczym w 3 przewodach doktorskich. W ramach działalności popularyzatorskiej prowadził wykłady w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi oraz zawodów Olimpiady Geograficznej. Organizator Dnia Geografa oraz kilkudziesięciu prelekcji naukowych i podróżniczych na macierzystym wydziale. 
 

Miejsce wydarzenia: Narutowicza 88, 90-139 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 19 grudnia 2024 (czwartek) 17:00 - 20:00