W świątecznym spotkaniu uczestniczyło 29 zagranicznych studentów i studentek z wielu krajów, m.in. Kazachstanu, Chin, Włoch, Uzbekistanu i Turcji, którzy mieli okazję spędzić wieczór wigilijny lub święta Bożego Narodzenia u polskich rodzin – poznając nasze tradycje, kuchnię i zwyczaje. W tegorocznej edycji wzięło udział 18 polskich rodzin.
Otwarte serca i międzynarodowe więzi
Jednym z wyjątkowych momentów akcji była wizyta Ayazhan Tolegen z Kazachstanu i Zhang Yupenga z Chin w domu Zofii Kwiecień, pracowniczki administracji WPiA UŁ:
To były nasze drugie wspólne święta z Ayazhan, którą poznaliśmy w ramach tej inicjatywy w zeszłym roku. W tym roku dołączył do nas także Yupeng, który świetnie odnalazł się w naszym rodzinnym gronie. Rozmawialiśmy w trzech językach, wymienialiśmy się doświadczeniami i planujemy wspólnie świętować Chiński Nowy Rok. To coś więcej niż akcja – to otwarcie się na drugiego człowieka i tworzenie relacji, które zmieniają świat
– mówi Zofia Kwiecień.
Z kolei Zhang Yupeng, opisując swoje doświadczenia, powiedział:
Bardzo mi się podobała polska Wigilia. To było dla mnie coś nowego i niezwykłego. Cieszę się, że mogłem poznać polską rodzinę i być częścią ich świąt.
Ayazhan Tolegen dodała:
To dla mnie wielkie szczęście, że mogłam spędzić święta z tą samą rodziną już drugi raz. Wspólnie stworzyliśmy cudowną atmosferę i na pewno pozostaniemy w kontakcie.
Gość z włoskiego Palermo
Joanna Dąbrowska z administracji Wydziału Chemii UŁ gościła Alessia Todaro z Włoch. Wspólne kolędowanie, degustacja tradycyjnych potraw wigilijnych i wymiana doświadczeń kulturowych stworzyły wyjątkową atmosferę:
Alessio z otwartością południowca szybko przełamał wszelkie bariery. To była wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnego zrozumienia. Mój syn już pyta czy za rok będziemy mogli kogoś zaprosić
– opowiada Joanna Dąbrowska.
Z kolei Alessio Todaro, wspominając wizytę, powiedział:
To były moje pierwsze święta w Polsce i jestem bardzo wdzięczny, że mogłem je spędzić z tak miłą rodziną. Kolędy, jedzenie i wspólne rozmowy były niezapomniane.
Goście z Kazachstanu i Turcji
Jarosław Płuciennik, wykładowca WFL UŁ, przyjął do swojego domu Assel Turar z Kazachstanu i Mustafę Merta Yapara z Turcji:
Nasze spotkanie było pełne rozmów o kulturze, historii i wspólnych tradycjach. To doświadczenia, które wzbogacają naszą perspektywę i budują prawdziwe międzynarodowe więzi
– podkreśla Jarosław Płuciennik.
Assel Turar opisała swoje wrażenia:
To było niezwykłe przeżycie zobaczyć jak wygląda polska Wigilia od środka. Czułam się częścią tej rodziny.
Mustafa Mert Yapar dodał:
Dziękuję za to wspaniałe przyjęcie. Polskie tradycje są fascynujące i zainspirowały mnie do tego, by opowiedzieć o nich mojej rodzinie w Turcji.
Wdzięczność studentów
Ulmasbek Abduvokhidov z Uzbekistanu oraz Kamilla Amirkulova z Kazachstanu goszczeni w polskich domach wyrazili wdzięczność za gościnność i ciepłą atmosferę:
To było jedno z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Polskie rodziny są niezwykle otwarte, a świąteczna kolacja była niezapomniana
– mówi Ulmasbek.
Dziękuję Uniwersytetowi Łódzkiemu za możliwość poznania polskich tradycji i cieszenia się tą wyjątkową atmosferą
– dodaje Kamilla.
Inicjatywa, która zmienia świat
Gość na Gwiazdkę to nie tylko wspólne świętowanie – to budowanie mostów międzykulturowych, wzajemne wzbogacanie się i tworzenie relacji na całe życie. Dzięki tej inicjatywie Uniwersytet Łódzki pokazuje, że nauka i wspólnota to wartości, które sięgają daleko poza sale wykładowe.
Na przyszły rok już czekamy z niecierpliwością!
Materiał: Dominik Nogala, Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ.