• KATEDRA
  • AKTUALNOŚCI
  • Gość na Gwiazdkę 2024. Zaprosiliśmy zagranicznych studentów UŁ do wigilijnych stołów

Gość na Gwiazdkę 2024. Zaprosiliśmy zagranicznych studentów UŁ do wigilijnych stołów

Uniwersytet Łódzki po raz kolejny otworzył drzwi polskich domów dla zagranicznych studentów i studentek w ramach akcji Gość na Gwiazdkę. To wyjątkowa inicjatywa organizowana przez Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ, która w 2024 roku odbyła się już po raz ósmy.

W świątecznym spotkaniu uczestniczyło 29 zagranicznych studentów i studentek z wielu krajów, m.in. Kazachstanu, Chin, Włoch, Uzbekistanu i Turcji, którzy mieli okazję spędzić wieczór wigilijny lub święta Bożego Narodzenia u polskich rodzin – poznając nasze tradycje, kuchnię i zwyczaje. W tegorocznej edycji wzięło udział 18 polskich rodzin.

Otwarte serca i międzynarodowe więzi

Jednym z wyjątkowych momentów akcji była wizyta Ayazhan Tolegen z Kazachstanu i Zhang Yupenga z Chin w domu Zofii Kwiecień, pracowniczki administracji WPiA UŁ:

To były nasze drugie wspólne święta z Ayazhan, którą poznaliśmy w ramach tej inicjatywy w zeszłym roku. W tym roku dołączył do nas także Yupeng, który świetnie odnalazł się w naszym rodzinnym gronie. Rozmawialiśmy w trzech językach, wymienialiśmy się doświadczeniami i planujemy wspólnie świętować Chiński Nowy Rok. To coś więcej niż akcja – to otwarcie się na drugiego człowieka i tworzenie relacji, które zmieniają świat

– mówi Zofia Kwiecień.

Z kolei Zhang Yupeng, opisując swoje doświadczenia, powiedział:

Bardzo mi się podobała polska Wigilia. To było dla mnie coś nowego i niezwykłego. Cieszę się, że mogłem poznać polską rodzinę i być częścią ich świąt.

Ayazhan Tolegen dodała:

To dla mnie wielkie szczęście, że mogłam spędzić święta z tą samą rodziną już drugi raz. Wspólnie stworzyliśmy cudowną atmosferę i na pewno pozostaniemy w kontakcie.

Gość z włoskiego Palermo

Joanna Dąbrowska z administracji Wydziału Chemii UŁ gościła Alessia Todaro z Włoch. Wspólne kolędowanie, degustacja tradycyjnych potraw wigilijnych i wymiana doświadczeń kulturowych stworzyły wyjątkową atmosferę:

Alessio z otwartością południowca szybko przełamał wszelkie bariery. To była wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnego zrozumienia. Mój syn już pyta czy za rok będziemy mogli kogoś zaprosić

 – opowiada Joanna Dąbrowska.

Z kolei Alessio Todaro, wspominając wizytę, powiedział:

To były moje pierwsze święta w Polsce i jestem bardzo wdzięczny, że mogłem je spędzić z tak miłą rodziną. Kolędy, jedzenie i wspólne rozmowy były niezapomniane.

Goście z Kazachstanu i Turcji

Jarosław Płuciennik, wykładowca WFL UŁ, przyjął do swojego domu Assel Turar z Kazachstanu i Mustafę Merta Yapara z Turcji:

Nasze spotkanie było pełne rozmów o kulturze, historii i wspólnych tradycjach. To doświadczenia, które wzbogacają naszą perspektywę i budują prawdziwe międzynarodowe więzi

– podkreśla Jarosław Płuciennik.

Assel Turar opisała swoje wrażenia:

To było niezwykłe przeżycie zobaczyć jak wygląda polska Wigilia od środka. Czułam się częścią tej rodziny.

Mustafa Mert Yapar dodał:

Dziękuję za to wspaniałe przyjęcie. Polskie tradycje są fascynujące i zainspirowały mnie do tego, by opowiedzieć o nich mojej rodzinie w Turcji.

Wdzięczność studentów

Ulmasbek Abduvokhidov z Uzbekistanu oraz Kamilla Amirkulova z Kazachstanu goszczeni w polskich domach wyrazili wdzięczność za gościnność i ciepłą atmosferę:

To było jedno z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Polskie rodziny są niezwykle otwarte, a świąteczna kolacja była niezapomniana

– mówi Ulmasbek.

Dziękuję Uniwersytetowi Łódzkiemu za możliwość poznania polskich tradycji i cieszenia się tą wyjątkową atmosferą

– dodaje Kamilla.

Inicjatywa, która zmienia świat

Gość na Gwiazdkę to nie tylko wspólne świętowanie – to budowanie mostów międzykulturowych, wzajemne wzbogacanie się i tworzenie relacji na całe życie. Dzięki tej inicjatywie Uniwersytet Łódzki pokazuje, że nauka i wspólnota to wartości, które sięgają daleko poza sale wykładowe.

Na przyszły rok już czekamy z niecierpliwością!

Materiał: Dominik Nogala, Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ.