• KATEDRA
  • AKTUALNOŚCI
  • Jak nie zgubić się na wydziale? - badanie naukowców z Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ

Jak nie zgubić się na wydziale? - badanie naukowców z Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ

Naukowcy z Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ w ostatnim czasie w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przeprowadzili badania dotyczące użyteczności zastosowanych w gmachu rozwiązań wspomagających odnajdywanie drogi. Wnioski z poczynionej analizy posłużą jako rekomendacje do dalszych zmian w przestrzeni wydziałowej.

Architektura informacji (w tym tzw. wayfinding) od dawna stanowi przedmiot badań pracowników Katedry Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego zajmujących się zarządzaniem informacją. Dyscyplina, którą reprezentują, bibliologia i informatologia, w 2018 roku została przeniesiona do nauk społecznych i obecnie funkcjonuje pod nazwą nauki o komunikacji społecznej i mediach. Rozwija się tak szybko, jak szybko poszerza się zakres jej przedmiotów badań, co jest wynikiem rozwoju społeczeństw informacyjnych i wykorzystywanych przez nie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Celem badań przeprowadzonych w grudniu i styczniu przez pracowników Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ – dr hab. prof. UŁ Mariolę Antczak i dra Grzegorza Czapnika – była ewaluacja rozwiązań wayfindingowych zastosowanych w budynku. Badania zrealizowano według autorskiego schematu procedury ewaluacyjnej, będącego oryginalnym – na skalę światową – wkładem badaczy w metodologiczne rozwiązania dotyczące ewaluacji rozwiązań wayfindingowych w trybie post-occupancy. W procedurze badawczej wykorzystano szeroki wachlarz metod naukowych, w tym: heurystyczną, eksperymentu i sondażu diagnostycznego.

Badania realizowane w budynku Wydziału Filologicznego UŁ objęły między innymi: diagnozę i klasyfikację rozwiązań ułatwiających odnajdywanie drogi, autorską ocenę jakości informacji i oznakowań oraz skatalogowanie usterek i problemów, które mogą utrudniać użytkownikom osiągnięcie celu.

Najciekawszym punktem badań był eksperyment z udziałem dwóch grup użytkowników budynku: korzystających już z niego wcześniej (w tej roli zostali obsadzeni studenci Wydziału Filologicznego) oraz tych, którzy odwiedzili budynek po raz pierwszy (do tej roli zaproszono uczniów łódzkich szkół XXIV LO opiekun Dorota Żuchowska i XXVI LO opiekun Lucyna Sychowska).

– Obie grupy, po realizacji zadań związanych z poszukiwaniem drogi w dotarciu do wyznaczonego celu z wykorzystaniem architektury informacji budynku, zostały poproszone o ocenę poszczególnych rozwiązań i w związku z tym – wypełnienie formularza ankiety. W trzech kolejnych turach eksperymentu wzięło udział ogółem 55 osób. Respondenci przetestowali istniejący system wayfindingowy, wskazali na jego mocne i słabe strony oraz zgłosili rekomendacje zmian systemu wspomagania odnajdywania drogi w budynku

– zdradza kulisy badania prof. Mariola Antczak

Wyniki badania zostaną ogłoszone na dwóch konferencjach naukowych: „Kultura książki i informacji” (Łódź, 17 lutego 2023 r.) oraz podczas V Konferencji Naukowej WIAD 2023 „Orientacja i odnajdywanie drogi” (Toruń, 4-5 marca 2023 r.), a także opublikowane w czasopiśmie naukowym. Rekomendacje wynikające z badań zostaną również udostępnione władzom Wydziału, administratorom budynku, Centrum Rozwoju Wydziału oraz Działowi ds. Obsługi Administracyjno-Informatycznej Wydziału.

Tekst: prof. Mariola Antczak
Redakcja: Wydział Filologiczny UŁ