Projekty Solidarności EKS to program europejski, który pozwala młodym ludziom na realizację oddonlych inicjatyw w najbliższym otoczeniu. Jego założenia są proste: dać narzędzie zmiany młodym ludziom. Tak, żeby mieli realny wpływ na swoją społeczność i mogli realizować ambitne pomysły na jej rzecz. Wszystko, czego potrzebują to:
- (co najmniej) 5 osób
- dobra diagnoza potrzeb
- pomysł na działanie
- wypełniony wniosek o dofinansowanie
20 lutego kończy się termin pierwszego naboru wniosków w 2025 roku (kolejny dopiero jesienią). Uznaliśmy, że to dobry moment, żeby pokazać dostepne mozliwości kołom i organizacjom studenckim, działającym na UŁ. Próbkę zaserwowaliśmy w grudniu, podczas spotkania sieciującego (SZCZEGÓŁY). Okazało się, że temat cieszył się zainteresowaniem, dlatego zorganizowaliśmy dodatkowe warsztaty, przygotowujące do planowania i realizacji pierwszych Projektów Solidarności EKS.
Do współpracy zaprosiliśmy Kamila Oleszkiewicza z Sieci EuroPeers Polska. Sieć łączy młode osoby, posiadające doświadczenie w realizacji europejskich programów, a Kamil w 2023 roku uzyskał SALTO Award - międzynarodową nagrodę, przyznawaną najlepszym projektom w Europie. Krótko mówiąc - daliśmy kołom i organizacjom dostęp do dobrych praktyk w najlepszy możliwy sposób.
Działanie, nie teoria
Co robiliśmy?
To nie było kolejne spotkanie informacyjne. Kryteria formalne, ramy konkursu czy formularz wniosku są oczywiście ważne, ale nie kluczowe. Organizując zajęcia szukaliśmy czegoś innego. Chodziło o podzielenie się sposobem myślenia o tworzeniu projektów społecznych. Zależało nam na dobrch praktykach, stawianu pytań i wykorzystaniu narzędzi, które koła i organizacje studenckie będą mogły zaadaptować w swoich działaniach na UŁ.
Zaczęliśmy od krótkiej integracji i szybkiego uwspólnienia wiedzy odnośnie programu. W tej części Kamil uporządkował też wiedzę o tym, czym są projekty i projekty społeczne. Grupa miała też możliwośc dowiedzieć się więcej o formalnościach i technikaliach związanych z samą procedurą ubiegania się o środki. To baza, która pomogła wykonać kolejne kroki.
Przy okazji - wiecie, że dzięki programowi możecie pozyskać nawet 7560 euro na projekt?
Najpierw potrzeba, później pomysł
Pierwszy warsztatowy moduł dotyczył potrzeb. To kluczowy aspekt w Projektach Solidarności EKS. To właśnie potrzeby, a nie pomysły powinny być punktem wyjścia do projektowania rozwiązań. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, ma to sens. Chodzi przecież o lokalną zmianę, a ta wymaga dobrego rozpoznania obecnej sytuacji. Jeśli punktem wyjścia jest wyłącznie pomysł (Lubię jeździć na rowerze - zróbmy rajd rowerowy!), może okazać się, że projekt odpowiada wyłacznie na potrzebę swoich autorów, niekoniecznie grupy, do której miał byc kierowany. A stąd niebezpiecznie blisko do porażki całego przedsięwzięcia.
W sesji poświęconej badaniu potrzeb Kamil zaprosił osoby uczestniczące w warsztatach do stworzenia ulotek miejsc, w których chcą działać. Wydział? Dzielnica? Miejscowość? Opcji było sporo - każda z nich wymagała jednak nietypowego spojrzenia. Nie chodziło o klasyczną, reklamowa ulotkę, ale o coś w rodzaju wizytówki, zawierającej marzenia, obawy i zasoby.
Następnie pogłębialismy definiowanie problemów. Pytania pomocnicze pozwoliły przyjrzeć się czynnikom, wpływającym na obecny stan rzeczy i upewnić, że koła dysponują czymś więcej niż przeczuciem. Moduł domknęła aktywność, w której grupy projektowały własne narzędzia diagnozy lokalnych potrzeb. Wnioski? Można zrobić to o wiele ciekawiej, niż w formie kolejnej ankiety!
SMART i AI
W kolejnej części Kamil przypomniał główne założenia metody SMART, służącej do formułowania celów. Brzmi jak coś, co robiliście wiele razy na studiach, prawda? Osoby uczestniczące w warsztatach mogły podejśc do wyzwania z nieco innej strony, niż zazwyczaj.
Jak?
Wykorzystalismy AI do optymalizacji celów. Każda z osób tworzyła prompt, uwzględniający 4 elementy:
- personę
- zadanie
- kontekst
- format
Ten szkielet, uzupełniony o dodatkowe informacje, pozwolił dopracować cele projektowe.
Dobre praktyki
Ostatnim elementem spotkania była sesja dobrych praktyk. Kamil podzielił się sprawdzonymi rozwiązaniami na otymalizację budżetu, dbanie o relacje w zespole i raportowanie.
W rundzie world cafe powstały stoliki tematyczne, przy których toczyły się dyskusje nad rolą kół naukowych w promowaniu idei solidarności, budowaniem zaangażowania, szansami i wyzwaniami we współpracy z partnerami, przechodzeniem od potrzeb do działań i zapewnieniem trwałości projektów - również poza uczelnią. Dzięki temu powstały konkretne pomysły, które koła i organizacje mogą wdrożyć do swoich działań.
Więcej (nie tylko) o Projektach Solidarności EKS
Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych. Z naszego zaproszenia skorzystało 14 osób, reprezentujących: Koło Naukowe Amerykanistyki i Mass Mediów, SKN Psychologi Klinicznej i Neuropsychologii, Dziennikarskie Koło Naukowe, SKN Stratolog, SKN SPATIUM, SBK Profil, Koło Badaczy Nowych Mediów, SKN Ekohydrologii i Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej. Mieliśmy też dwoje gości spoza UŁ - reprezentantkę ZHP i Stowarzyszenia Studentów BEST.
Dziękujemy Wam za wspólną sobotę i zapraszamy po więcej.
Od stycznia jesteśmy częścią Centrum Kształcenia i Spraw Osób Studiujących. Zespół Biura Karier i Aktywności Studenckiej UŁ przejął kwestię obsługi kół naukowych na UŁ. Koniecznie zajrzyjcie na dedykowaną stronę (LINK), żeby być na bieżąco z informacjami.
Z częścią zadań debiutujemy, ale sama współpraca z kołami to dla nas nic nowego. Od 2018 roku prowadzimy program Aktywni Mogą Więcej! Ofertę wsparcia dla kół i organizacji studenckich znajdziecie TUTAJ.
Jeśli interesują Was projekty Solidarności EKS i inne europejskie możliwości dla studiujących osób - zachęcamy do wizyty na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności (TU) i do obserwowania Sieci EuroPeers (TUTAJ).