Lubimy wracać do Lelowa. Niektórzy z nas czują się tam prawie jak u siebie. I to jest bardzo miłe uczucie.
Wczoraj wzięliśmy udział w interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej doświadczeniu wojny na ziemi lelowskiej.
Dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz razem z Kamilem Ludwiczakiem – naszym studentem, opowiadali o wynikach badań, które (razem z dr Alicją Piotrowską) prowadzą w ramach projektu „Aktywne dziedzictwo poprzez etnografię. Lokalna społeczność i jej pamięć we wspólnotowych działaniach na rzecz krajobrazu kulturowego” (program Science Hub Uniwersytetu Łódzkiego i badania własne). Wystąpienie dotyczyło przede wszystkim etnograficznej rekonstrukcji historii rodziny Rozenbaumów ze wsi Dobrogoszczyce, pamiętanej i opowiadanej historii pomocy żydowskiemu chłopcu Mojżeszowi.
Projekt realizowany jest we współpracy naszego Instytutu z Lelowskim Towarzystwem Historyczno-Kulturalnym im. Walentego Zwierkowskiego.
W trakcie konferencji odbyła się też premiera monografii zredagowanej przez dr Aleksandrę Krupę-Ławrynowicz i Mirosława Skrzypczyka z LTK-K. To już trzecia wspólnie przygotowana książka tego duetu! W tegorocznej, zatytułowanej „Ślady codzienności, ślady przeszłości. Czytanie lokalnej historii Lelowa i okolicy”, znaleźć można tekst dr Aleksandry Krupy-Ławrynowicz, dr Alicji Piotrowskiej i Kamila Ludwiczaka. Autorzy opowiadają o wspólnym czytaniu krajobrazu, czyli o potencjałach i efektach współpracy etnografów z lokalną społecznością.
Nasz Instytut współorganizował sobotnie wydarzenie razem z Lelowskim Towarzystwem Historyczno-Kulturalnym im. Walentego Zwierkowskiego, Gminą Lelów, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lelowie oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.