Współcześnie do elementów mających wpływ na jakość życia człowieka zaliczany jest krajobraz. Powszechnie rozumiany jest on jako wygląd fragmentu powierzchni Ziemi dostrzegany z określonego miejsca. Na polu naukowym sformułowano wiele definicji, ale zawsze pojawia się synteza środowiska przyrodniczego i kulturowego. Odzwierciedla on współżycie ludzi z przyrodą i przyczynia się do wykształcenia lokalnej tożsamości.
Budowa geologiczna i rzeźba terenu należą do podstawowych składowych systemu przyrodniczego,mają także ogromny wpływ na działalność człowieka. Coraz częściej geomorfologiczna forma terenu postrzegana bywa jako nowa forma dziedzictwa. Stosunkowo niewielki obszar Polski odznacza się niezwykłą różnorodnością przyrodniczą i krajobrazową. W wielu miejscach działalność człowieka doskonale wykorzystuje i wpisuje się w środowisko przyrodnicze nadając wiele uroku krajobrazom kulturowym, a w innych przekształca je i niszczy.
Na wykładzie przedstawione zostaną przykłady krajobrazów w Polsce: górskie, wyżynne, nizinne, pojezierzy i wybrzeża. Wskazane zostaną ich przewodnie cechy przyrodnicze, geneza, osobliwości oraz zakres i specyfika użytkowania przez człowieka.