W ubiegłym tygodniu na studencką wizytę studyjną przyjechali do nas goście – osoby studiujące z Instytutcie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ wraz z dr. Łukaszem Sochackim.
Przez trzy dni (6–8 grudnia 2024) razem braliśmy udział w warsztatach, wykładach i dyskusjach (szczegółowy program można znaleźć poniżej w galerii). Uczyliśmy się, jak zbudować zespół; szukaliśmy wspólnych obszarów naszych działań; sprawdzaliśmy, czym jest dziedzictwo drukarzy i farbiarzy; słuchaliśmy narracji o przemysłowej historii Łodzi. Jedliśmy żuliki i bardzo duże pizze, graliśmy w trambambulę i poznawaliśmy różne warianty miasta.
Wątkiem przewodnim wizyty było POSTINDUSTRIALNE DZIEDZICTWO Łodzi, więc sporo chodziliśmy. Byliśmy w Muzeum w Monopolis, na Księżym Młynie, zobaczyliśmy wystawę „EC1 Łódź. Miasto od-nowa” w EC1 Łódź – Miasto Kultury i stałą ekspozycję w Muzeum Fabryki. Przewodniczki :) – dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz i dr Alicja Piotrowska opowiadały o badaniach etnograficznych, które nasz Instytut prowadził i prowadzi w tych miejscach i wokół tematu postindustrialności.
Ostatnim punktem programu była klasyka z niespodzianką, czyli wizyta w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi połączona ze zwiedzaniem wystaw „Cerowanie czasu” i „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś” (po wystawach oprowadzali nasi studenci zaangażowani w oba projekty – Anna Raczkowska i Kamil Ludwiczak).
Plan był taki, by się poznać, by rozpocząć współpracę, by zaprojektować wspólne badania etnograficzne.
Udało się. W marcu rewizyta, czyli LDZ_w _KRK.
W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Koła Naukowego Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ oraz Studencko-Doktoranckiego Koła Naukowego Etnologów UŁ WAGABUNDA.
Koordynatorami ESM byli: dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz i dr Alicja Piotrowska z IEiAK UŁ oraz dr Łukasz Sochacki z IEiAK UJ.
Więcej fotografii w relacji na Facebooku.