O grocikach kościanych ze stanowiska nr 9 w Markowicach

Seminarium KP IAUŁ

dr Marcel Bartczak (Instytut Archeologii, Uniwersytet Łódzki)

Grociki kościane ze stanowiska nr 9 w Markowicach, gm. Strzelno, woj. kujawsko-pomorskie

11 XII 2024 r., godz. 12:00, sala 1.C IAUŁ

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystąpienie dr. Marcela Bartczaka pt. „Grociki kościane ze stanowiska nr 9 w Markowicach, gm. Strzelno, woj. kujawsko-pomorskie”, które odbędzie się w środę 11 grudnia 2024 r. o godz. 12.00 w s. 1.C IA UŁ w ramach seminarium doktorskiego Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii UŁ.

Do udziału w seminarium w szczególności zachęcamy naszych studentów.

Na terenach Polski już w schyłkowym paleolicie i mezolicie stosowano zakończenia strzał wykonane z surowców organicznych. W kolejnych epokach ich forma była stopniowo udoskonalana, aby zwiększyć skuteczność broni. Łuk, obok włóczni i oszczepu, pełnił istotną rolę jako broń miotająca wśród społeczności kultury łużyckiej. Świadczą o tym liczne znaleziska grocików strzał, odkrywane zarówno na stanowiskach osadniczych, jak i w miejscach pochówków.

Na wielokulturowym stanowisku w Markowicach (gm. Strzelno, woj. kujawsko-pomorskie), zarejestrowano 939 obiektów wiązanych z kulturą łużycką, użytkującą obszar omawianego stanowiska pomiędzy V okresem epoki brązu a okresem halsztackim D. Wśród odkrytych 5208 przedmiotów kościanych zarejestrowano 137 typologicznych narzędzi bądź ich fragmentów, w tym kościane grociki strzał oraz fragmenty grotów oszczepów-włóczni.

Zabytki poddano analizie typologicznej i technologicznej. Zbadano ich wygląd, wymiary, stan zachowania oraz kontekst odkrycia. Oprócz analiz makroskopowych przeprowadzono również wstępne badania mikroskopowe, które w przyszłości będą częścią szerszego projektu traseologicznego.