Open Call - Kryzys dobrostanu

Ogłaszamy pierwszy Open Call na rezydencję dla zespołu artystów działających w obszarze sztuk performatywnych w ramach projektu „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych” w obszarze „kryzys dobrostanu”

Podczas rezydencji artyści pracować będą w interdyscyplinarnym zespole z osobami z Centrum Aktywności Miejskich w Łodzi i naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego. Celem zespołu będzie doskonalenie narzędzi ułatwiających osobom dotkniętym neurodegeneracją zachowanie niezależności w codziennych aktywnościach lub wytworzenie nowych rozwiązań wspomagających codzienne funkcjonowanie tych osób, aby jak najdłużej zachowały niezależność oraz dobrostan.

Jakie wyzwanie dostrzegamy?

Seniorzy cierpiący na dolegliwości neurodegeneracyjne (demencja) napotykają liczne wyzwania w codziennym życiu, wymagające innowacyjnych rozwiązań. Problemy te sprawiają, że wycofują się z życia społecznego, przestając korzystać z usług socjalnych, opieki zdrowotnej czy kultury. Samowystarczalność seniorów zmagających się z obniżeniem możliwości poznawczych jest ważnym zagadnieniem nie tylko dla tej grupy, ale dla całego społeczeństwa i gospodarki, wobec zjawiska zmiany struktury społecznej na korzyść osób starszych.

Dlaczego angażujemy artystów performatywnych?

Artyści potrafią zadawać niekonwencjonalne pytania, prowadzące do nowych rozwiązań. Ich perspektywa umożliwia identyfikowanie nie dostrzeganych dotąd potrzeb. Ponadto artyści mają wysokie kompetencje w tworzeniu komunikatów angażujących różne zmysły, co może pomóc seniorom obciążonym neurodegeneracją lepiej przyswajać informacje. Liczymy, że metody artystyczne pomogą lepiej zrozumieć i wyrazić emocje powstające w tej trudnej sytuacji.

Warunki rezydencji:

  • aplikować mogą artyści tworzący formalne i nieformalne grupy,
  • grupa powinnna liczyć od 3 do 5 osób,
  • większość członków grupy powinny stanowić osoby reprezentujące sztuki performatywne - posiadające wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w tym obszarze,
  • wszyscy członkowie grupy muszą mieć ukończony 18 rok życia oraz posługiwać się językiem angielskim na minimalnym poziomie B2,
  • w okresie rezydencji wybrani artyści są zobowiązania aktywnie realizować cele projektu oraz uczestniczyć w spotkaniach przygotowywanych przez organizatorów zgodnie z założeniami programu (warsztaty, wizyty studyjne, spotkania z ze specjalistami i mentorami).

Terminy:

Zgłoszenia do konkursu należy dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego w terminie do 23.09.2024 r. Komisja Organizatora może zaprosić Wnioskodawców na 30 minutowe rozmowy online w celu uzyskania dodatkowych informacji i Wniosku. Udział w rozmowach nie jest obowiązkowy i nie decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu Wniosku.

Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu wybranych rezydentów zostanie ogłoszona 30.09.2024.r. i przesłana drogą mailową do Wnioskodawców. Początek okresu rezydencji to 14.10.2024 r. – 24.11.2024 r. Udział w rezydencji zakłada minimum 30 dni pracy na miejscu.

Organizator zapewnia:

  • program i facylitację procesu kreatywnego oraz wsparcie merytoryczne,
  • nieodpłatny dostęp do sali prób, min. 7h dziennie,
  • zakwaterowanie w hotelu lub wynajętym mieszkaniu,
  • wynagrodzenie w wysokości 8000 zł  - wynagrodzenie w podanej wysokości obejmuje wszelkie koszty Organizatora i Rezydenta z nim związane a konieczne do poniesienia,
  • zwrot kosztów podróży do wysokości 2000 zł netto na osobę w przypadku obcokrajowców oraz 500zł w przypadku kandydatów z Polski,
  • dokumentację procesu oraz efektów projektu.

Przebieg rezydencji:

Tydzień 1-2: Warsztaty wprowadzające, spotkania z przedstawicielami grupy docelowej oraz ekspertami.

Tygodnie 3-5:

  1. Samodzielna praca zespołu w studio.
  2. Spotkania z mentorami i ekspertami, online i offline.
  3. Przynajmniej dwie sesje prototypowania – prezentacji wstępnych rozwiązań z udziałem przedstawicieli/ek grupy docelowej.
  4. Inne działania wspierające proces projektowy ustalone z facylitatorami oraz organizatorami.

Tydzień 6: Przygotowania do publicznej prezentacji prototypu/MVP rozwiązania i prezentacja.

REGULAMIN

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Do udziału zapraszają: Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytet Łódzki, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, Centrum Aktywności Miejskich w Łodzi, Fundacja Teatru Nowszego.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa II"

Zadanie „Badania performatywne wobec wyzwań cywilizacyjnych" jest współfinansowane z budżetu miasta Łodzi

Partnerem Projektu jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi