Organizacja konferencji naukowych bez tajemnic - nowa publikacja pracowników KIiB UŁ

Naukowcy są zobligowani do działań na rzecz rozwoju nauki, w tym – do organizacji spotkań naukowych służących wymianie informacji, dzieleniu się dobrymi praktykami, integracji środowiska i nawiązywaniu współpracy. W tym kontekście kompetencje związane z organizacją konferencji – wiedza, umiejętności oraz predyspozycje społeczno-osobowościowe – to w świecie naukowym rzecz bezcenna.

Tematy te poruszają autorzy podręcznika o naukowym charakterze "Organizacja konferencji naukowych". Publikacja została opracowana pod redakcją prof. Marioli Antczak i dra Grzegorza Czapnika, pracowników Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ na Wydziale Filologicznym.
 

prof. Antczak & dr Czapnik

Organizacja konferencji to niewątpliwie ważny element działań każdego naukowca. Wydarzenia te pozwalają na wymianę doświadczeń, nawiązywanie nowych kontaktów w środowisku naukowym oraz inicjowanie kolejnych projektów badawczych. Są bardzo cenne, jednak ich przygotowanie to bardzo wymagające zadanie, co może zniechęcać i utrudniać rozwój naukowców. Z pomocą wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia w organizacji konferencji naukowych, przychodzi dwoje pracowników z Katedry Informatologii i Bibliologii UŁ, którzy wspólnie przygotowali publikację będącą kompletnym podręcznikiem obejmującym problematykę konferencji naukowych – od typologii, poprzez formy spotkań i wystąpień, szczegółową organizację, aż po marketing i studia przypadków.  

Naszym celem było opracowanie podręcznika o charakterze naukowym i zwrócenie uwagi na aspekty teoretyczne oraz praktyczne dotyczące organizacji konferencji. Unikatowy w wybranym temacie – teoretyczno-praktyczny charakter publikacji – z pewnością przyczyni się do rozwoju dyscyplin: nauki o komunikacji społecznej i mediach. Publikacja wypełnia pod tym względem lukę na rynku polskim

– tłumaczy dr hab. Mariola Antczak, prof. UŁ.

Do realizacji publikacji wykorzystano metody: bibliograficzną, analizy i krytyki piśmiennictwa, case study oraz heurystyczną. Rozdziały zostały opatrzone pełnym aparatem naukowym: powołaniami, bibliografią, wykazem ilustracji, tabel i skrótów.

Tematyka uwzględniona w pierwszej, naukowej części wywodu, to m.in.:

  • klasyfikacja i charakterystyka form spotkań naukowych;
  • skład komitetu organizacyjnego i hierarchia zależności pomiędzy jego poszczególnymi członkami;
  • kompleksowe zarządzanie jakością (TQM) w odniesieniu do organizacji konferencji;
  • działania marketingowe związane z promocją konferencji;
  • zarządzanie czasem, w tym harmonogram prac komitetu organizacyjnego, kalendarz konferencji;
  • lokalizacja, zaplecze technologiczne; budżet konferencji;
  • dokumentacja konferencyjna; ocena i ewaluacja konferencji; cele i znaczenie publikacji konferencyjnej;
  • specyfika organizacji konferencji zdalnych.

prof. Antczak & dr Czapnik

W drugiej części pracy Organizacja konferencji – studia przypadków zebrano opisy wybranych edycji konferencji cyklicznych, realizowanych w latach 2017–2021. Poszczególne case studies dotyczą różnych wydarzeń – krajowych i międzynarodowych, stacjonarnych i realizowanych w trybie zdalnym.

Opisaną książkę autorstwa prof. Marioli Antczak i dra Grzegorza Czapnika można zakupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.