Publikacje o bankowości i finansach - aż pięć pozycji w otwartym dostępie

Zapraszamy do lektury nowych publikacji Wydawnictwa UŁ. Aż pięć pozycji książkowych zostało poświęconych bankowości i finansom. Tytuły prezentujemy poniżej.

Finansowanie gospodarki przez sektor bankowy. Scenariusze zdarzeń Iwony Czechowskiej, Czesława Lipińskiego, Joanny Stępińskiej i Wojciecha Zatonia przedstawia problem bieżącego i prognozowanego finansowania gospodarki polskiej przez krajowy system bankowy. Poza wnikliwym opisem badanego zjawiska oraz syntezą dostępnych danych ilościowych stawia sobie za cel analizę perspektyw zdolności polskiego sektora bankowego do finansowania gospodarki w najbliższych latach. 

Polska w ramach jednolitego rynku europejskiego – usługi i bezpośrednie inwestycje zagraniczne Joanny Wyszkowskiej-Kuny i Janiny Witkowskiej pokazuje, jakie efekty/zmiany przyniosło włączenie polskiej gospodarki do jednolitego rynku w ramach Unii Europejskiej (UE). Badaniami zostały objęte dwa obszary, tj. handel usługami oraz przepływy kapitałowe w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). 

Przedsiębiorcy w obliczu zmian w opodatkowaniu dochodów – regulacje, reformy i symulacje Joanny Fili, Elżbiety Grzegorczyk i Aleksandra Buczkowskiego opisuje problematykę związaną z funkcjonowaniem przedsiębiorstw w środowisku podatkowym i opodatkowaniem działalności gospodarczej, identyfikację kluczowych rozwiązań fiskalnych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu oraz ocenę ich skutków dla podmiotów gospodarczych, a szczególnie dla obciążeń dochodów. Zagadnienia te zostały przedstawione zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. 

Implementacja wymogu MREL do sektora bankowego Iwony Czechowskiej, Czesława Lipińskiego, Joanny Stawskiej, Joanny Stępińskiej, Wojciecha Zatonia i Marcina Borysa analizuje problem wymogów MREL w kilku wymiarach: zasad i regulacji, do których muszą dostosować się instytucje i regulatorzy sektorów bankowych, określenia wartości funduszy zabezpieczających oraz zdiagnozowania potencjalnych kosztów utrzymywania funduszy zabezpieczających w określonej formie i strukturze instrumentów. Dzięki temu kompleksowemu ujęciu praca wnosi nową, istotną i usystematyzowaną wiedzę w obszar tematyki stabilności systemów finansowych.

Interes publiczny i ochrona klienta w przymusowej restrukturyzacji banku Andrzeja Stopczyńskiego analizuje złożoność procesu przymusowej restrukturyzacji banków w świetle dyrektywy BRR, zwłaszcza w odniesieniu do kryteriów podejmowania decyzji o wszczęciu resolution oraz jej znaczenia dla klientów banku. Omawiane są przypadki banków w Unii Europejskiej uznanych za upadające lub zagrożone upadłością po wdrożeniu BRRD, ze szczególnym uwzględnieniem przykładów z Polski.