„Spotkania z geografią na WNG UŁ”

22 stycznia przed wykładem z serii „Spotkania z geografią na WNG UŁ” nastąpiło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy naszym Wydziałem i III Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łodzi.

Wydział reprezentował Pan Dziekan – prof. Marcin Wójcik, natomiast III LO – Pani Dyrektor mgr Maria Włodarczyk.

W auli im. prof. S. Liszewskiego gościliśmy prawie 300 uczniów i ich nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z Łowicza (I LO), Kutna (II LO), Zgierza (Samorządowego LO) i z Łodzi – III LO, VIII LO, XXIV LO, XXIX LO oraz Katolickiego LO.

Pani prof. Anna Janiszewska poprowadziła wykład pt. „Czy liczba rodzących się na świecie dzieci musi spadać? Próba wyjaśnienia zachowań prokreacyjnych ludności świata”. Wystąpienie zostało przygotowane w oparciu o najnowsze dane statystyczne dotyczące tej tematyki. Uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję dowiedzieć, w których krajach na świecie rodzi się najwięcej, a w których najmniej dzieci oraz poznać czynniki wpływające na to zróżnicowanie.

Pani prof. Anna Janiszewska mówiła też w swoim wykładzie o umieralności, która obok rodności jest jednym z najważniejszych czynników przyrostu ludności w skali globalnej. Opowiedziała też o zmianach modelu rodziny, zasad jej tworzenia i rozwiązywania w nawiązaniu do wybranych pokoleń (BB, X, Y, Z, czyli tzw. Millenialsów). Wyjaśniła jak przemiany kulturowo-obyczajowe i technologiczne wpływają na zachowania prokreacyjne kolejnych pokoleń, w tym liczbę rodzących się dzieci.

Wykład był poparty mapami i wykresami, dzięki którym uczniom było łatwiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

Po wykładzie chętne szkoły zostały oprowadzone po budynku Collegium Geographicum, a uczniowie ze szkół w Kutnie i Łowiczu odwiedzili Muzeum Geologiczne.

Wszyscy nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni do udziału w kolejnych Spotkaniach z geografią (kolejne już 12 lutego!) oraz w Dniu Geografa na WNG UŁ.