• KATEDRA
  • AKTUALNOŚCI
  • Uczestniczyliśmy w szkoleniu „Biodiversity Data Mobilization” poświęconym zagadnieniom przygotowywania, zarządzania i deponowania danych w bazie Global Biodiversity Information Facility (GBIF)

Uczestniczyliśmy w szkoleniu „Biodiversity Data Mobilization” poświęconym zagadnieniom przygotowywania, zarządzania i deponowania danych w bazie Global Biodiversity Information Facility (GBIF)

W dniach 15–17 stycznia w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się szkolenie „Biodiversity Data Mobilization” poświęcone zagadnieniom przygotowywania, zarządzania i deponowania danych w bazie Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Warsztaty poprowadzili doświadczeni trenerzy z europejskich węzłów GBIF: Jeroen Creuwels z Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie oraz Dag Endresen z Uniwersytetu w Oslo, wspierani przez Piotra Tykarskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas kursu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami oczyszczania i standaryzacji danych, a także poznać programy oraz platformy usprawniające ich obróbkę przed publikacją. Nasz zespół reprezentowała Gabriela Karlik, która zdobyła cenną wiedzę pomagającą w lepszym wykorzystaniu potencjału danych biologicznych gromadzonych przez dziesiątki lat w naszej katedrze. Kurs Biodiversity Data Mobilization jest niezwykle użyteczny dla Polish Barcode of Life, ponieważ obie inicjatywy (GBIF i PolBOL) koncentrują się na danych dotyczących bioróżnorodności i ich wykorzystaniu w badaniach. 

Dzięki kursowi oraz inicjatywom GBIF łatwiejesze będzie:

  • Zarządzanie i publikowanie danych o bioróżnorodności
  • Standaryzacja danych
  • Mobilizacja danych lokalnych dla gatunków
  • Ułatwienie współpracy i widoczność na arenie międzynarodowej
  • Zastosowanie praktycznych narzędzi i umiejętności
  • Ochrona gatunków i analiza danych ich rozmieszczenia

Kurs Biodiversity Data Mobilization przekazał wiedzę i narzędzia, które mogą znacząco wzmocnić skuteczność i zasięg projektu Polish Barcode of Life. Integracja wyników PolBOL z GBIF może przyczynić się do lepszego zrozumienia bioróżnorodności fauny Polski na poziomie globalnym oraz zwiększyć potencjał współpracy międzynarodowej.

To wydarzenie było pierwszym z cyklu planowanych szkoleń w ramach projektu „Polski Węzeł GBIF” w programie „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej”, w którym jesteśmy partnerem. W najbliższych miesiącach odbędą się kolejne szkolenia: „GBIF support for molecular data in biodiversity research” oraz „Biodiversity Data Use”.