Wizyta dra Damiana Bębnowskiego na Uniwersytecie w Bochum

BADANIA NT. PRYWATYZACJI W LANDACH WSCHODNICH PO ZJEDNOCZENIU NIEMIEC 

Dr Damian Bębnowski jest adiunktem w Katedrze Historii Ekonomii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Naukowo zajmuje się m.in. najnowszą historią Polski i świata, historią gospodarczą i ekonomią instytucjonalną. W 2024 r. otrzymał stypendium naukowe IDUB / UNIC, które umożliwiło mu staż naukowy na Uniwersytecie w Bochum (Niemcy). Podczas wyjazdu zdobył trudniej dostępne, kluczowe opracowania dotyczące początków prywatyzacji w landach wschodnich po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. zwłaszcza w kontekście genezy i działalności pierwszego Urzędu Powierniczego (tzw. UrTHA) w NRD. 

Drugim wątkiem, dla którego realizowałem kwerendę, były teoretyczno-metodologiczne związki między historią a ekonomią. Planujemy je omówić w opracowywanej zespołowo monografii przewidywanej na 2025 r. Szukałem również materiałów do innych równoległych prac, dotyczących społecznej nauki Kościoła oraz podatków w Niemczech zachodnich po II wojnie światowej. W tym celu studiowałem literaturę w kilku bibliotekach RUB: głównej bibliotece uniwersyteckiej oraz wydziałowych – historycznej, ekonomiczno-prawniczej, a nawet teologicznej. 

wyjaśnia Damian Bębnowski. 

Wyjazdy naukowe nie ograniczają się jednak do prowadzenia kwerend. Przyczynkiem do dodatkowych refleksji dla naszego badacza stała się wizyta w Niemieckim Muzeum Górnictwa (Deutsches Bergbau-Museum) w Bochum, gdzie układ ekspozycji i strategia narracyjna są potwierdzeniem tezy o realizowaniu niemieckiej polityki historycznej nawet w obszarze ekonomii. 

Staż naukowy to również okazja do zawiązywania nowych relacji, co przekłada się na długoterminową współpracę. 

Pozyskane materiały stanowią podstawową i wymierną korzyść z pobytu badawczego w RUB. Nawiązałem serdeczny kontakt ze swoim opiekunem. Prof. Sören Urbansky jest zainteresowany moją działalnością oraz potencjalną współpracą z Polską, którą zresztą (na poziomie innych ośrodków akademickich) już realizuje. Jeden ze współpracowników profesora zaproponował mi konsultacje nad przygotowywanym projektem naukowym dotyczącym gospodarki ziem polskich w XIX–XX w. Być może w przyszłości nasze drogi jeszcze się skrzyżują. Liczę na to. 

- dodaje badacz. 

Wyjazd naszego naukowca stanowi kontynuację jednego z dotychczasowych kierunków jego badań, których rezultatem była nagrodzona przez rektora UŁ i Polskie Towarzystwo Historii Gospodarczej książka doktorska „The Importance of Constitutional Rules and Property Rights: The German Economy in 1990–2015”.  

Damian Bębnowski odbył staż naukowy w dniach 9-16.09.2024 r. Opiekunem jego pobytu był Prof. Sören Urbansky (Lehrstuhl Osteuropäische Geschichte, Fakultät Geschichte, Ruhr-Universität Bochum).