WNG w akcji Uniwersytet Zawsze Otwarty

W dniach 5 i 6 lutego br. nasz Wydział gościł uczniów i ich nauczycieli w ramach akcji Uniwersytet Zawsze Otwarty.

Pierwszego dnia młodzież z XXX Liceum Ogólnokształcące im. ks. bp. Ignacego Krasickiego, wraz z opiekunem, wysłuchała dwóch wykładów. Poranny, bogato ilustrowany, wygłosiła Pani mgr Małgorzata Janiak, która „Odczarowywała Łódź…”.

Pokazała zarówno te bardziej znane atrakcje turystyczne naszego miasta, zdobywające krajowe i międzynarodowe uznanie, ale i nowe miejsca, które dopiero mogą zyskać rozgłos. Uczniowie dowiedzieli się o wielu propozycjach poznania miasta, które są oferowane zarówno mieszkańcom Łodzi, jak i turystom. Uczniowie zobaczyli ciekawe publikacje i gry dotyczące naszego miasta i otrzymali mapy łódzkich atrakcji turystycznych i street artu. 

Po przerwie młodzież wysłuchała wykładu dra Przemysława Tomalskiego pt. „Zasoby wodne Polski”. Obfitował on w mapy i wykresy, częściowo pochodzące z prac badawczych Pana Doktora. Uczniowie uzyskali sporą dawkę wiedzy o zagadnieniach, które dotyczą każdego Polaka, w kontekście zmian klimatycznych i ograniczonych zasobów wód słodkich, dostępnych dla człowieka. Pan dr Przemysław Tomalski pokazał, w których okresach Polska posiadała najmniejsze zasoby wód słodkich, a w których się one zwiększały i wyjaśnił przyczyny tych zmian.

Po wykładzie nasi Goście zwiedzili ogród oraz budynek Collegium Geographicum. Zapowiedzieli też kolejne odwiedziny na naszym Wydziale. 

Kolejnego dnia Pan dr Maciej Adamiak przeprowadził warsztaty pt. „GeoAI sztuczna inteligencja w badaniach geograficznych” dla uczniów Publicznego Liceum Ogólnokształcącego UŁ im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Młodzież poznała wszechstronne zastosowania sztucznej inteligencji w obszarze geografii, dowiedziała się na czym polega uczenie maszynowe i jak wspomaga ono analizę danych przestrzennych, czy prognozowanie zjawisk przyrodniczych i społecznych. Każdy z uczestników miał okazję zaimplementować i wdrożyć swoją własną sieć neuronową oraz zastosować ją w praktyce. Zajęcia z Panem dr. Macjejem Adamiakiem były inspirującą podróżą na styku sztucznej inteligencji i nauk geograficznych. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych wydarzeń.