Wizyta dra hab. Michała Kobiereckiego na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie

PROJEKT BADAWCZY DOTYCZĄCY UDZIAŁU SPORTOWCÓW Z ROSJI I BIAŁORUSI W IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH 2024 

Dr hab. Michał Kobierecki pracuje w Katedrze Teorii Polityki i Myśli Politycznej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ na stanowisku profesora uczelni. Jego zainteresowania naukowe dotyczą m.in. relacji sportu i polityki oraz dyplomacji sportowej. Nasz politolog wziął udział w wyjeździe badawczym na Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, gdzie wraz z historykiem prof. Gijsbertem Oonkiem przeanalizował udział sportowców urodzonych w Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku w reprezentacjach innych państw, wziąwszy pod uwagę wykluczenie Rosji i Białorusi. 

W trakcie dwutygodniowego pobytu udało nam sprecyzować problem badawczy i cele badania. Nakreśliliśmy również ramy teoretyczne i rozpoczęliśmy analizę danych empirycznych. Do części informacji miał dostęp prof. Oonk, pozostałe udało się uzyskać od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 

tłumaczy dr hab. Michał Kobierecki. 

Wstępne wyniki potwierdzają założenia, zgodnie z którymi liczba sportowców urodzonych w Rosji i na Białorusi w innych reprezentacjach na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku zdecydowanie wzrosła w porównaniu z igrzyskami, w których Rosja i Białoruś mogły brać udział. 

Najbardziej bezpośrednim efektem współpracy będzie przygotowywana wespół publikacja, w planach są również kolejne. Obaj profesorowie rozmawiali także o możliwości wspólnego aplikowania o granty badawcze, zatem w przyszłości wyjazd Michała Kobiereckiego może przynieść także korzyści finansowe dla UŁ.  

Istotnym aspektem prowadzonych tego typu badań jest ich umiędzynarodowienie w wymiarze badawczym i interdyscyplinarność. Nasz badacz zauważa, że: 

We współczesnej nauce za ważną kwestię słusznie uznaje się współpracę międzynarodową, która umożliwia wymianę umiejętności, doświadczeń i perspektyw między badaczami z różnych ośrodków i reprezentującymi odmienne dyscypliny naukowe. Wspólny namysł historyka i politologa nad metodologią i ramami teoretycznymi zaowocował cennymi uzupełnieniami perspektyw 

Obaj badacze wyrazili gotowość do kontynuacji dociekań, co przyczyni się do powstania nowych publikacji afiliowanych w UŁ i rozwoju karier naukowych uczestników.  

Obecnie od badaczy oczekuje się mobilności i współpracy z innymi ośrodkami na świecie. Wyjazd w ramach sojuszu UNIC na Uniwersytet Erazma w Rotterdamie wypełnił tę lukę w moim naukowym życiorysie 

zauważa prof. Kobierecki. 

Wyjazd na Uniwersytet Erazma – najwyżej klasyfikowanej uczelni spośród partnerów sojuszu UNIC – stał się również okazją dla naszego badacza, by poznać kulturę organizacyjną zagranicznego uniwersytetu i nawiązać liczne kontakty naukowe. Uzyskana w tym względzie wiedza i doświadczenie pomoże UŁ we wdrażaniu dobrych praktyk administracyjnych, a intensywne sieciowanie zaowocuje kolejnymi międzynarodowymi projektami.  

Pobyt w Rotterdamie poza doświadczeniami badawczymi pozwolił mi również na obserwację w praktyce nieco innego systemu pracy na uczelni, jaki tam panuje. W szczególności chodzi o podział semestru na bloki dydaktyczne obejmujące intensywne zajęcia z danego przedmiotu, ale tylko przez kilka tygodni, po których następuje zaliczenie 

podsumowuje naukowiec. 

Michał Kobierecki odbył wyjazd naukowy w dniach 14–29.09.2024 r. Instytucją przyjmującą był Uniwersytet Erazma w Rotterdamie (Erasmus School of History, Culture and Communication, Department of History).